Aktywność fizyczna w upalne dni – wskazówki i porady dietetyczne

with Brak komentarzy

Aktywność fizyczna w upalne dni, wykonywana w szczególności na powietrzu, może nieść pozytywne, jak i negatywne skutki. Bez odpowiedniego przygotowania możemy wyrządzić wiele złego dla naszego organizmu. Także trening w mocno klimatyzowanej sali może również wyrządzić wiele szkód dla naszego zdrowia.

Jak przygotować się do treningów na zewnątrz, czy w schłodzonej siłowni, aby sobie nie zaszkodzić? Wystarczy trzymać się kilku zasad.

Aktywność w upał

Jak przygotować się na trening w plenerze?

Nasze ciało w trakcie treningu podnosi temperaturę nawet do 40 stopni Celsjusza. Wytrenowane, potrafi szybko się schładzać. Jednak w upalne dni ciało przegrzewa się znacznie szybciej, nawet u osób zaawansowanych. Może towarzyszyć temu odwodnienie, a nawet i udar słoneczny.

Chcąc uprawiać trening w plenerze zastosuj się do kilku rad:

  1. Trening, w szczególności w gorące i upalne dni, zaleca się do godziny 11 i po godzinie 18. Nie trenuj codziennie, w szczególe w upale. Rób trening co 2 dni.
  2. Na 2 godziny przed aktywnością wypij 2l wody. Nie wypijaj wszystkiego na raz, wypij 0,5l wody w pół godziny (1 szklanka co 15 minut). Pamiętaj o zjedzeniu posiłku na 1-2h przed treningiem. Lekki posiłek składający się z węglowodanów i białka.
  3. Godzinę przed treningiem zjedz słoną przekąskę. Dzięki wysokiej zawartości sodu, gospodarka elektrolitowa zachowa równowagę w czasie treningu.
Aktywność w upale
  1. Nawodnienie! Możesz o tym przeczytać w poście o izotonikach.
  2. Adaptacja – ciało może przyzwyczaić się do wysokich temperatur i poprawić swoją wytrzymałość. Jednak trzeba się zaaklimatyzować do panujących warunków. Należy zaczynać od krótkich treningów (do 15 minut), zwiększając czas o 5 minut w trakcie kolejnych jednostek treningowych. Pełna adaptacja powinna pojawić się po 2 tygodniach aktywności fizycznej w plenerze.
  3. Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym! Przed treningiem użyj kremu z filtrem, przystosowanego dla osób uprawiających sport. Pocąc się, jesteśmy bardziej narażeni na oparzenia słoneczne, co może skutkować bólem, zaczerwienieniem, obrzękami, pęcherzami, a w najgorszym przypadku – nowotworami skóry! Nie zapomnij o nakryciu głowy, zminimalizuje to wystąpienie udaru słonecznego.
  4. Ubiór komfortu Ci doda! Staraj się mieć na sobie jak najmniej ubrań. Pozwoli to na lepsze ochłodzenia ciała przez organizm. Wybieraj ubrania sportowe luźne, przewiewne, wykonane z odpowiedniego materiału.
  5. Po treningu zjedz owoce i lekki nabiał (jeśli możesz). Owoce, w szczególności w lecie, zawierają mnóstwo wody i składników mineralnych, co wyrówna niedobory elektrolitów. Lekki np. jogurt uzupełni zapotrzebowanie na białko.
  6. Po treningu schłodź organizm, biorąc zimny prysznic.

Jak przygotować się na trening w klimatyzowanej siłowni?

Trening w klimatyzowanym pomieszczeniu jest równie niebezpieczny, co w upalny dzień na powietrzu. Może wywołać inne skutki niż trening w upale, jak osłabienie organizmu, przeziębienie, infekcje, choroby górnych dróg oddechowym, a w przypadku astmatyków – napady duszności.

Aktywność w upał

Zanim rozpoczniesz trening:

  1. Upewnij się jaka temperatura panuje w pomieszczeniu. Zaleca się, aby różnica z temperaturą za zewnątrz była niższa o 6-7 stopni. W przypadku znacznie niższej, może dojść do pewnego rodzaju szoku termicznego. Trudniej Ci będzie rozgrzać organizm i pogorszy to jakość treningu.
  2. Ubiór! Strój do treningu powinien być przewiewny, „oddychający”. Jednak lepiej ubierz długie spodnie i koszulkę z długim rękawem. Możesz zabrać ze sobą ewentualnie bluzę.
  3. Na 1-2h przed treningiem zjedz swój standardowy posiłek przedtreningowy.
  4. Nawadniaj się! Trening w takich warunkach powoduje szybsze wysychanie błony śluzowej nosa, czy gardła. Odpowiednie nawodnienie zminimalizuje te skutki.
  5. Zakończ trening na powerze! Aby, tak jak przy wchodzeniu na siłownię, nie doznać szoku termicznego i nie narażać się na osłabienie odporności, zakończ swój trening z rozgrzanym organizmem. Wychodząc z siłowni Twój organizm szybciej wyrówna zmianę temperatury, niż wychodząc schłodzonym bardziej od klimatyzatora.

W zależności od miejsca treningu korzystaj z tych rad! Dzięki temu Twój trening będzie bezpieczny dla zdrowia, a o to w tym wszystkim chodzi.

Aktywność w upale
Źródła:
https://4f.com.pl/blog/post/jak-trenowac-w-upalne-dni
https://wformie24.poradnikzdrowie.pl/rekreacja/sporty-letnie/jak-trenowac-w-upalne-dni-aa-TctS-7XaX-jZdR.html
https://www.sfd.pl/art/Trening/Czy_warto_trenowa%C4%87_podczas_upa%C5%82%C3%B3w_-a2177.html
https://www.hellozdrowie.pl/artykul-lato-z-klima-jak-przetrwac-i-nie-zachorowac/

Zostaw Komentarz