Szybki przegląd mniej lub bardziej popularnych faktów, mitów i ciekawostek ze świata fit.
Dzisiaj kolej na DIETĘ KETOGENICZNĄ!
Dieta keto na wszystkie choroby i dla każdego!
Dieta ketogeniczna jest odpowiednia dla osób zdrowych, ale głównie jest skierowana dla osób chorujących na padaczkę lekooporną. Osoby przewlekle chorujące na otyłość, choroby wątroby, tarczycy, trzustki i nerek, nie powinny stosować tej diety. Obciążą one zwiększony już metabolizm ciał ketonowych.
Jedz tylko tłuściutką golonkę i kiełbasę, a wejdziesz w czystą ketozę!
Główne założenia diety to 60% energii z tłuszczy, 35% z białka i 5% z węglowodanów. Jednak, aby nie dopuścić do awitaminozy i niedoborów składników mineralnych, powinniśmy jeść zróżnicowanie. Głównie opierać się na tłuszczach pochodzenia roślinnego i niewielkiej ilości tłuszczu zwierzęcego. A golonkę… raz na jakiś czas 🙂
Lepszą skuteczność w procesie utraty tkanki tłuszczowej ma dieta niskowęglowodanowa, niż dieta niskotłuszczowa
Dzięki podaży wysokoenergetycznych posiłków, nie odczuwamy głodu. Poprawia się również poziom HDL i triglicerydów we krwi, oraz obniża się ciśnienie krwi.
Osoby początkujące same nie poradzą sobie z ułożeniem jadłospisu
Ułożenie odpowiedniej diety wymaga sporo wiedzy i czasu. Należy spożywać urozmaicone posiłki, które zlecił nam dietetyk, bądź, kiedy chcemy zaoszczędzić czas, stosować catering dietetyczny, również sporządzony przez dietetyka.
W XIX w. dieta ketogeniczna była stosowana w celu leczenia ludzi z cukrzycą. Co ciekawsze, z pozytywnym skutkiem.
Proces adaptacji do ketozy może trwać od 4 tygodni do ponad 2 miesięcy. W tym czasie może wystąpić „grypa węglowodanowa/ketonowa” i objawiać się rozdrażnieniem, apatią, sennością, bólami głowy, brzucha, zaparciami, czy trądzikiem.
Zostaw Komentarz