Dostępne w każdym sklepie, na każdej siłowni. Promowane i polecane przez wielu sportowców. Izotoniki (napoje izotoniczne), bo o nich mowa, powinny mieć szczególne znaczenie podczas treningu wielu osób uprawiających sport zawodowo, ale i osób intensywnie ćwiczących.
Izotoniki – po co one są?
Rolą izotoników jest wyrównanie poziomu wody, elektrolitów i niektórych witamin, podczas wydzielania potu w czasie wysiłku fizycznego. Dzięki swojemu składowi, izotonik staje się roztworem izotonicznym (izoosmotycznym). Jego ciśnienie osmotyczne odpowiada ciśnieniu płynów ustrojowych człowieka, przez co szybko wchłania się w przewodzie pokarmowym, gasząc pragnienie i uzupełniając utracone mikroelementy.
Izotoniki – błędy i ich skutki
Wiele osób uprawiających sport zapomina o uzupełnianiu płynów w czasie treningu. W zależności od intensywności, możemy utracić w trakcie jednej jednostki treningowej od 500ml do 1500ml, pocąc się i oddychając. Ta ilość może się zwiększyć wraz ze wzrostem temperatury pomieszczenia, w którym ćwiczymy.
Utrata płynów może skutkować odwodnieniem. Odwodnienie <2% może objawiać się skurczami, zmęczeniem, czy zawrotami głowy. Wpływa to negatywnie na trening, jak i regenerację potreningową.
Izotoniki – kiedy?
W czasie treningu siłowego, trwającego do godziny, powinno się wypijać średnio 200-300ml wody co 20 minut. Powyżej godziny, 150-350ml wody co 15 minut i dodatkowo wypijać izotonik.
W czasie treningu wytrzymałościowego, trwającego do godziny, powinno się wypijać średnio 200-300ml wody co 20 minut i dodatkowo płukać usta napojem izotonicznym przez około 10 sekund, co 10 minut. Powyżej godziny, 150-350ml wody co 15 minut, bądź izotonika i dodatkowo płukać usta napojem izotonicznym przez około 10 sekund, co 10 minut.
Należy również pamiętać, żeby przed treningiem wypić 200-300ml wody, gdyż odwodniony organizm nie potrafi wchłonąć węglowodanów, które spożyjemy z izotonikiem.
Izotoniki – które najlepsze?
Na rynku można znaleźć wiele preparatów izotonicznych w formie proszków, tabletek musujących czy napoi. Najlepszym izotonikiem będzie produkt zawierający:
- wodę,
- 4-8g węglowodanów na 100ml,
- składniki mineralne (sód, potas, magnez, wapń),
- witaminy (z grupy B).
Domowe izotoniki
Aby nie przepłacać i nie kupować preparatów za dziesiątki złotych, można stworzyć swój własny domowy izotonik.
Przepis #1
- woda 500ml,
- miód 30g,
- sok z cytryny 30g,
- sól 3g.
Przepis #2
- woda 500ml,
- sok z pomarańczy (świeżo wyciskany) 500ml,
- sól (1/4 łyżeczki).
Świetnym naturalnym izotonikiem jest również woda kokosowa i sok z brzozy.
2 Odpowiedzi
Magda
A które konkretnie gotowe napoje treningowe polecasz? Albo których nie 🙂
admin
Czytając rankingi napoi izotonicznych na różnych portalach i forach internetowych, jednym z bardziej polecanych izotoników jest ISOACTIVE. Patrząc na jego skład i substancje, o które został wzbogacony, jest jednym z lepiej działających izotoników na rynku.
Cena porcji (500ml z wodą) mieści się w granicach złotówki.