Odchudzanie – jakie suplementy faktycznie ten proces wspomagają?

with Brak komentarzy

Jesień – dla niektórych okres masowy, a dla innych okres wracania do formy po wakacyjnej labie. W szczególności wiele kobiet szuka już inspiracji modowych na sylwestra, a czasami te nie idą w parze z „kilkoma dodatkowymi kilogramami”. Dlatego redukcja masy ciała przeważnie wraca wtedy na tapet. Wiele osób szuka tego magicznego środka, substancji, preparatu,  który w magiczny sposób wymaże kilka kilogramów na wadze, bez stosowania diet i zwiększenia aktywności fizycznej.

Odchudzanie

UWAGA! SPOILER ALERT

Takich substancji nie ma!

Możemy stosować wiele różnych niedoborowych diet i faktycznie w niewielkim czasie kilka kilogramów zniknie, jednak wrócą do nas z podwojoną siłą, również, po krótkim czasie…

Jednak nie o tym będę się dzisiaj rozwodzić, a o suplementach, których działanie faktycznie wspomaga proces redukcji masy ciała.

Dla przypomnienia. Co zrobić aby się odchudzić?

Po pierwsze, ujemny bilans kaloryczny! Aby proces odchudzania mógł zajść, należy spożywać o 10-30% mniej kalorii w ciągu dnia, niż nasze CPM. A co to?

Po drugie, zwiększenie aktywności fizycznej! Wystarczy zacząć więcej spacerować, chodzić, jeździć rowerem, ćwiczyć. Dodatkowa aktywność fizyczna w ciągu dnia, zwiększa nasze zapotrzebowanie kaloryczne od 200 do nawet 400 kcal (nie mówię o ciężkich treningach).

Po trzecie, suplementacja! Wiele lekarzy i dietetyków odradza stosowanie jakichkolwiek suplementów, gdyż zbilansowana dieta powinna dostarczyć nam wszystkich niezbędnych składników.

Odchudzanie

Niestety, coraz bardziej pędzący świat, coraz mniejsza ilość witamin i składników mineralnych w pożywieniu, coraz mniejsza ilość czasu przeznaczana na przygotowywanie posiłków, monotonna dieta, zmusza nas do sięgania po różne specyfiki. Warto skonsultować się wpierw z lekarzem, aby wykonać odpowiednie badania, wskazujące na niedobór któregokolwiek składnika.

Suplementy diety i substancje, których suplementację można rozważyć (jeśli nie występują żadne przeciwwskazania!):

kompleks witamin i składników mineralnych – często dieta redukcyjna, którą sami opracujemy jest niedoborowa w mikroskładniki. Długotrwałe jej stosowanie może przyczynić się do wystąpienia różnych chorób związanych z niedoborem witamin czy składników mineralnych. Warto zaufać dietetykowi i stosować dietę przez niego stworzoną.

błonnik – wystarczy zwiększyć ilość warzyw i owoców w diecie, oraz produktów pełnoziarnistych, jednak w przypadku zaparć należy wprowadzić dobry preparat apteczny.

nasiona babki płesznik – obniżają apetyt, dzięki wysokiej zawartości błonnika.

chrom – w przypadku osób, u których stwierdzono jego niedobór. Jego suplementacja obniża apetyt, przyspiesza w niewielkim stopniu PPM i zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę.

kwas hydroksycytrynowy (HCA) – uzyskiwany z owocu Garcina cambogia – obniża apetyt.

inulina – pozyskiwana z karczochu – obniża apetyt.

kofeina – w większych dawkach (100 do 250mg) działa moczopędnie, zwiększa perystaltykę jelit, przyspiesza spalanie tłuszczu poprzez wzrost termogenezy (wydzielanie ciepła przez organizm).

L – karnityna – przyspiesza utlenianie kwasów tłuszczowych w komórce organizmu, w  celu uzyskania energii.

herbata zielona i czerwona – zawiera związki polifenolowe zwiększające termogenezę. Należy zachować ostrożność, gdyż suplementowana w zły sposób oraz na pusty żołądek może mieć niekorzystny wpływ na wątrobę.

piperyna – składnik pieprzu czarnego – zwiększa termogenezę.

kapsaicyna – składnik pieprzu cayenne – zwiększa termogenezę i PPM.

– zioła o działaniu moczopędnym – skrzyp polny, pokrzywa zwyczajna, rdest ptasi, brzoza – dzięki takiemu działaniu pozbywamy się nadmiaru wody z organizmu, zmniejszamy dodatkowo ilość cellulitu.

Odchudzanie

Istnieje jeszcze mnóstwo innych substancji, środków i suplementów wspomagających proces  odchudzania, jednak ich skuteczność nie została do końca potwierdzona. Potrzeba więcej badań naukowych.

Należy zwrócić również uwagę na to, że każdy organizm jest inny i działanie preparatów może być różne. Do suplementów powinniśmy podchodzić z ostrożnością i przy wystąpieniu jakichkolwiek reakcji niepożądanych odstawić preparat.

W razie pytań i wątpliwości skonsultuj się z lekarzem, bądź dietetykiem.

Odchudzanie
Bibliografia:

Instytut Żywności i Żywienia. Suplementy diety – czy potrzebujesz? Warszawa 2019.

Białkowska M. Suplementacja diety jako wsparcie w terapii otyłości. Suplementy 2020. 4.

Sadowska J., Szuber M. Ocena stosowanych metod odchudzających oraz używania preparatów wspomagających odchudzanie przez młode kobiety. ROCZNIKI. PZH 2011, 62, 3, s, 343-350.

Bańkowska P., Bryndal I.  „Zioła odchudzające” w walce z otyłością – charakterystyka substancji aktywnych wspomagających odchudzanie oraz badanie ankietowe na temat stosowania preparatów ziołowych. Prace naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, 2017, 494.

Pierzchała-Koziec K. Pozytywne i negatywne aspekty suplementów diety. Komisja Nauk Rolniczych, leśnych i Weterynaryjnych PAU, 2020.

Zostaw Komentarz