Jesień – dla niektórych okres masowy, a dla innych okres wracania do formy po wakacyjnej labie. W szczególności wiele kobiet szuka już inspiracji modowych na sylwestra, a czasami te nie idą w parze z „kilkoma dodatkowymi kilogramami”. Dlatego redukcja masy ciała przeważnie wraca wtedy na tapet. Wiele osób szuka tego magicznego środka, substancji, preparatu, który w magiczny sposób wymaże kilka kilogramów na wadze, bez stosowania diet i zwiększenia aktywności fizycznej.

UWAGA! SPOILER ALERT
Takich substancji nie ma!
Możemy stosować wiele różnych niedoborowych diet i faktycznie w niewielkim czasie kilka kilogramów zniknie, jednak wrócą do nas z podwojoną siłą, również, po krótkim czasie…
Jednak nie o tym będę się dzisiaj rozwodzić, a o suplementach, których działanie faktycznie wspomaga proces redukcji masy ciała.
Dla przypomnienia. Co zrobić aby się odchudzić?
Po pierwsze, ujemny bilans kaloryczny! Aby proces odchudzania mógł zajść, należy spożywać o 10-30% mniej kalorii w ciągu dnia, niż nasze CPM. A co to?
Po drugie, zwiększenie aktywności fizycznej! Wystarczy zacząć więcej spacerować, chodzić, jeździć rowerem, ćwiczyć. Dodatkowa aktywność fizyczna w ciągu dnia, zwiększa nasze zapotrzebowanie kaloryczne od 200 do nawet 400 kcal (nie mówię o ciężkich treningach).
Po trzecie, suplementacja! Wiele lekarzy i dietetyków odradza stosowanie jakichkolwiek suplementów, gdyż zbilansowana dieta powinna dostarczyć nam wszystkich niezbędnych składników.

Niestety, coraz bardziej pędzący świat, coraz mniejsza ilość witamin i składników mineralnych w pożywieniu, coraz mniejsza ilość czasu przeznaczana na przygotowywanie posiłków, monotonna dieta, zmusza nas do sięgania po różne specyfiki. Warto skonsultować się wpierw z lekarzem, aby wykonać odpowiednie badania, wskazujące na niedobór któregokolwiek składnika.
Suplementy diety i substancje, których suplementację można rozważyć (jeśli nie występują żadne przeciwwskazania!):
– kompleks witamin i składników mineralnych – często dieta redukcyjna, którą sami opracujemy jest niedoborowa w mikroskładniki. Długotrwałe jej stosowanie może przyczynić się do wystąpienia różnych chorób związanych z niedoborem witamin czy składników mineralnych. Warto zaufać dietetykowi i stosować dietę przez niego stworzoną.
– błonnik – wystarczy zwiększyć ilość warzyw i owoców w diecie, oraz produktów pełnoziarnistych, jednak w przypadku zaparć należy wprowadzić dobry preparat apteczny.
– nasiona babki płesznik – obniżają apetyt, dzięki wysokiej zawartości błonnika.
– chrom – w przypadku osób, u których stwierdzono jego niedobór. Jego suplementacja obniża apetyt, przyspiesza w niewielkim stopniu PPM i zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę.
– kwas hydroksycytrynowy (HCA) – uzyskiwany z owocu Garcina cambogia – obniża apetyt.
– inulina – pozyskiwana z karczochu – obniża apetyt.
– kofeina – w większych dawkach (100 do 250mg) działa moczopędnie, zwiększa perystaltykę jelit, przyspiesza spalanie tłuszczu poprzez wzrost termogenezy (wydzielanie ciepła przez organizm).
– L – karnityna – przyspiesza utlenianie kwasów tłuszczowych w komórce organizmu, w celu uzyskania energii.
– herbata zielona i czerwona – zawiera związki polifenolowe zwiększające termogenezę. Należy zachować ostrożność, gdyż suplementowana w zły sposób oraz na pusty żołądek może mieć niekorzystny wpływ na wątrobę.
– piperyna – składnik pieprzu czarnego – zwiększa termogenezę.
– kapsaicyna – składnik pieprzu cayenne – zwiększa termogenezę i PPM.
– zioła o działaniu moczopędnym – skrzyp polny, pokrzywa zwyczajna, rdest ptasi, brzoza – dzięki takiemu działaniu pozbywamy się nadmiaru wody z organizmu, zmniejszamy dodatkowo ilość cellulitu.

Istnieje jeszcze mnóstwo innych substancji, środków i suplementów wspomagających proces odchudzania, jednak ich skuteczność nie została do końca potwierdzona. Potrzeba więcej badań naukowych.
Należy zwrócić również uwagę na to, że każdy organizm jest inny i działanie preparatów może być różne. Do suplementów powinniśmy podchodzić z ostrożnością i przy wystąpieniu jakichkolwiek reakcji niepożądanych odstawić preparat.
W razie pytań i wątpliwości skonsultuj się z lekarzem, bądź dietetykiem.

Bibliografia:
Instytut Żywności i Żywienia. Suplementy diety – czy potrzebujesz? Warszawa 2019.
Białkowska M. Suplementacja diety jako wsparcie w terapii otyłości. Suplementy 2020. 4.
Sadowska J., Szuber M. Ocena stosowanych metod odchudzających oraz używania preparatów wspomagających odchudzanie przez młode kobiety. ROCZNIKI. PZH 2011, 62, 3, s, 343-350.
Bańkowska P., Bryndal I. „Zioła odchudzające” w walce z otyłością – charakterystyka substancji aktywnych wspomagających odchudzanie oraz badanie ankietowe na temat stosowania preparatów ziołowych. Prace naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, 2017, 494.
Pierzchała-Koziec K. Pozytywne i negatywne aspekty suplementów diety. Komisja Nauk Rolniczych, leśnych i Weterynaryjnych PAU, 2020.
Zostaw Komentarz