Stretching – zalety i zasady działania

with Brak komentarzy

Coraz bardziej popularne staje się trenowanie Stretching&Mobility – czyli praca nad rozciąganiem i mobilnością. Wydawało by się, że to kolejna moda – ale za to jaka potrzebna! Duża część sportowców-amatorów, ćwiczących rekreacyjnie skupia się jedynie na treningu właściwym – cardio, siłownia, fitness, a rozciąganie traktowane jest nadal bardzo lekceważąco. Co niestety jest dużym błędem, za który płacimy kontuzjami czy brakiem efektów. A stretching jest wspaniałym treningiem samym w sobie.

W tym poście przedstawię pojęcie STRETCHINGU, z jego zasadami, zaletami i przeciwwskazaniami.

Stretching

STRETCHING

Stretching – z angielskiego „stretch” – rozciągać. Jest prostą metodą rozciągania i wydłużania mięśni, powięzi i stawów. Dzięki dobrze rozciągniętemu ciału poprawia się nasza sprawność fizyczna, wyniki sportowe, czy chociażby z łatwością wykonujemy czynności dnia codziennego, jak np. sznurowanie butów przy wyprostowanych kolanach.

ZALETY  stretchingu:

 • zmniejszenie ryzyka kontuzji,
 • zwiększenie sprężystości i elastyczności mięśni oraz ścięgien,
 • poprawa zakresu ruchów,
 • poprawa napięcia mięśni,
 • rozluźnienie mięśni,
 • rozluźnienie fizyczne i psychiczne,
 • dotlenienie mięśni i obniżenie poziomu stresu,
 • przyspieszenie regeneracji organizmu,
 • podniesienie odporności organizmu na wysiłek fizyczny,
 • możliwość wykonania w każdym miejscu.

PRZECIWWSKAZANIA do wykonywania stretchingu:

 • odwapnienia kości,
 • zmiany morfologiczne kości, nowotwory kości,
 • rekonwalescencja bezpośrednio po zabiegu chirurgicznym,
 • otwarte i niezagojone rany.
Stretching

RODZAJE stretchingu:

 • dynamiczny – rozciąganie nierozgrzanych struktur przed samym treningiem. Polega na ruchach stawów, np. wymachy, krążenia,
 • statyczny – rozciąganie zwykle po aktywności fizycznej, przy podniesionej temperaturze organizmu. Polega na utrzymaniu ciała w pozycji statycznej (bez ruchów ciała),
 • zaawansowany – „technika stretchingu celowanego”, „technika napnij rozluźnij” – przeprowadzanego przez wykwalifikowanego trenera

Stretching ma niezwykłe właściwości w treningu siłowym. Ciągle powtarzane przez trenującą osobę ćwiczenia, mogą doprowadzić do usztywnienia mięśni i ścięgien. W pewnym stopniu usztywnienie to jest wskazane, jednak przy większej intensywności treningów może dojść do wystąpienia urazów, które mogą obniżyć wyniki sportowe.

Stretching w trakcie treningu siłowego – w czasie przerw między powtórzeniami i seriami, w części przypadków rozciąganie może dać korzystne efekty. Zwiększa się wtedy na szybsze odzyskanie napięcia mięśniowego, natomiast w niektórym przypadku może wystąpić przyspieszenie uczucia zmęczenia. Jest to kwestia indywidualna. Najkorzystniej rozciągać ciało w pierwszej połowie treningu. Im bliżej końca, tym rozciąganie będzie mniej efektywne.

DLA KOGO?

Dla każdego, w każdym wieku! Nawet dla Stefana 🙂

Stretching

Przed rozpoczęciem treningów Stretching&Mobility należy sprawdzić i ocenić  swoją mobilność. Dokonać tego pomoże trener personalny na siłowni, bądź fizjoterapeuta.

Na moim kanale YouTube znajdziecie treningi Stretching&Mobility, które możecie wykonywać samodzielnie w domu lub na siłowni – jako licencjonowana instruktorka Stretch&Mobility przykładam dużą wagę do optymalizacji treningów oraz ich bezpiecznego wykonywania.

ZASADY STRETCHING&MOBILITY

 1. rozgrzewka organizmu (rozgrzewka fitness, rowerek, bieżnia).
 2. rozluźnienie organizmu (rolowanie ciała rollerem, piłeczką lacrosse).
 3. rozciąganie mięśni, powięzi, stawów (stretching dynamiczny, statyczny, za pomocą gum oporowych, power band, mini band).
 4. wzmocnienie mięśni – np ćwiczenia na mięśnie CORE.

W Stretchingu, jak i w Mobility głównym wyznacznikiem efektywności treningów jest ich regularność. Należy wykonywać je regularnie, przynajmniej 2-3 razy w tygodniu,  przed/w trakcie/po treningu siłowym (5-10 minut), oraz jako pojedyncza jednostka treningowa przynajmniej 1 raz w tygodniu (40-60 minut).

 

W kolejnym poście przybliżę Wam pojęcie MOBILITY.

Stretching
Bibliografia
Listkowski M., Listkowska A. Stretching A-Z. Aleksandra.
Clemenceau J., Delavier F., Gundull M. Stretching. Ilustrowany przewodnik. Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
Nelson A., Kokkonen J. Anatomia Stretchingu. Ilustrowany przewodnik jak poprawić elastyczność i siłę. Studio Astropsychologii, Białystok 2010.
//damianeiro.pl/2020/05/05/mobilnosc-mobility-trening/
Dukiewicz J., Mobility, jako skuteczna forma aktywnej regeneracji i prewencji kontuzji.

Zostaw Komentarz