Terminologia na siłowni i sali fitness dla początkujących #1

with Brak komentarzy

„Zaczniemy od stepu, potem weźmiemy bosu i kettla, dobijemy się schodami a na koniec weź lacrosse do masażu.”

Dla początkującego użytkownika siłowni w powyższym zdaniu użyto dziwnego języka obcego, albo nawet zaklęć z Hogwartu.

Siłownia

Na salach treningowych czy fitness wykorzystywanych jest wiele urządzeń i przedmiotów o różnych nazwach i przeznaczeniu. Jako osoba początkująca, często możesz zastanawiać się, np. podczas treningu z trenerem, O JAKI SPRZĘT MU CHODZI!?

Przychodzę z ratunkiem, w postaci MINISŁOWNICZKA – dzięki niemu zrozumiesz, jaki sprzęt będzie ci potrzebny do ćwiczeń.

Pamiętaj jednak – prawidłowej techniki użytkowania sprzętów na siłowni nauczy cię wykwalifikowany trener – nie kombinuj nic samemu, bo może się to skończyć awarią lub kontuzją.

W pierwszej części MINISŁOWNICZKA przedstawię sprzęt do ćwiczeń cardio oraz siłowych.

BIEŻNIA – podstawowe urządzenie cardio. Możemy na nim biegać, chodzić czy skakać. Ważne, aby zachować równowagę i z niej nie spaść.

ROWEREK – podstawowe urządzenie cardio. Jest idealną formą aktywności dla osób otyłych i mających problemy z kolanami.

Siłownia

Bieżnia

Rowerek

Rowerek

ORBITREK – podstawowe urządzenie cardio. Dzięki pracy nóg, jak i rąk, jesteśmy w stanie „spalić” więcej kalorii, w porównaniu z bieżnią.

SCHODY – urządzenie cardio. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie pozwala nam nieskończenie wchodzić po schodach.

Orbitrek

Orbitrek

Schody

Schody

WIOŚLARZ (ERGOMETR WIOŚLARSKI) – podstawowe urządzenie cardio. Dzięki odpowiedniemu obciążeniu potrafimy zrobić dobry trening siłowo-wytrzymałościowy.

MASZYNY – można je znaleźć na każdej mniejszej, czy większej siłowni. Można na nich ćwiczyć niemal każdy mięsień w ciele. Osoby początkujące czują się na nich pewniej, gdyż przeważnie zawierają instrukcję obsługi – nic jednak nie zastąpi przeszkolenia przez trenera.

Ergometr

Ergometr

Maszyny

Maszyny

ŁAWECZKA – podstawowe urządzenie na siłowni. Dzięki niemu wykonany sporo ćwiczeń w siadzie, leżeniu, czy nawet staniu (patrz przysiad bułgarski).

Ławeczka

Ławeczka

HANTLE – 2 metalowe elementy, przeważnie leżące obok siebie, o takiej samej masie. Wykorzystuje się je zarówno na sali fitness, jak i siłowni do ćwiczeń siłowych i wzmacniających. Przeważnie jeden gdzieś znika.

SZTANGA (GRYF) – metalowy/stalowy, prosty (bądź różnego kształtu i rozmiaru) kij. Może mieć różną masę (standardowo 15kg, 20kg, zdarzają się i 10kg). W niektórych siłowniach występuje już z konkretnym obciążeniem.

Hantle

Hantle

Sztanga

Sztanga

TALERZE/KRĄŻKI/OBCIĄŻENIE – przeważnie okrągłe, o różnej średnicy, z centralną dziurą do zamocowania na sztangę. Występują różnie ciężary – 1,25kg, 2,5kg, 5kg, 10kg, 15kg, 20kg, czy 25kg.

Talerze

Talerze

UCHWYTY/DRĄŻKI DO WYCIĄGU – metalowe, gumowe, czy plastikowe elementy ułatwiające wykonanie przeróżnych ćwiczeń, głównie przy atlasie (wyciąg górny, dolny i środkowy).

SZNUR DO WYCIĄGU – sznur krótszej lub dłuższej długości ułatwiający wykonanie ćwiczeń przy atlasie (wyciąg górny, dolny i środkowy).

Uchwyt do wyciągu

Uchwyt do wyciągu

Sznur do wyciągu

Sznur do wyciągu

LINA CROSSFIT TRENINGOWA – wykorzystywana przeważnie w treningu Crossfit.

TRX (ZESTAW TAŚM DO ĆWICZEŃ) –  taśmy, na których wykonamy trening z ciężarem własnego ciała. Dzięki zmianom ich długości, możemy dopasować różne ćwiczenia, na różne partie.

Lina Crossfit

Lina Crossfit

TRX

TRX

W kolejnej części przedstawię wam sprzęt do ćwiczeń wzmacniających i fitness.

Zostaw Komentarz